Güney Kore’de parlamento seçimlerini muhalefet kazandı

T24 Dış Haberler

Güney Kore’nin liberal muhalefet partileri, dün yapılan parlamento seçimlerinde ezici bir zafer kazandı. Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve muhafazakar partisine büyük bir darbe indiren muhalefet, yine de meclisteki nitelikli çoğunluğun çok az bir kısmını elde edebildi.

Ulusal Seçim Komisyonu ve yayın kuruluşlarının verilerine göre, Demokrat Parti’nin (DP) yeni meclisteki 300 sandalyenin 175’ini aldığı tahmin ediliyor. Nitelikli çoğunluk için 200 sandalye gerekiyordu.

Yoon’un Halkın Gücü Partisi (PPP) ise 108 sandalye kazandı. 

Yoon’a karşı mücadeleci bir kampanya yürüten DP lideri Lee Jae-myung, şimdi en önemli önceliğin ortalama tüketici için hissedilebilir bir ekonomik iyileşme için çalışmak olduğunu söyledi.

Parlamento seçim sonuçları, 2022 başkanlık seçimlerini Yoon’a karşı kaybeden Lee’yi bir kez daha başkanlık yarışına girme konusunda cesaretlendirebilir. 

Yoon’un eşi Kim Keon Hee de Dior marka lüks bir çantayı hediye olarak kabul ettiği iddiasıyla tartışmalara karışırken, partisinin üst düzey üyeleri hakkında ayrı yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma iddiaları ortaya atıldı.

Özel kalem müdürü, Yoon’un seçim sonucunu “alçakgönüllülükle kabul ettiğini” ve yönetimini yenileme sözü verdiğini söyledi. Yonhap’ın haberine göre Başbakan Han Duck-soo ve diğer üst düzey yardımcıları da seçim yenilgisinin ardından istifa etmeyi teklif etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x