Rektör Budak, “Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitemiz Yeni Akademik Döneme Hazır”

Kahramanmaraş merkezli ardışık felaketlerin ardından uzaktan ve hibrit olarak sürdürülen yükseköğretim faaliyetleri, 2023-2024 güz döneminde yüz yüze devam edecek. Bölgenin ilk, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden, 68 yıllık geçmişi ile adeta bir bilim çınarı olan Ege Üniversitesi, yeni akademik yıla yönelik tüm hazırlıklarını tamamladı.

Ege Üniversitesinde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilerin huzurlu ve güvenli bir ortamda öğrenimlerini sürdürmeleri için dersliklerden laboratuvarlara, kültür ve sanat merkezlerinden spor tesislerine, bilişim altyapısından kütüphane imkânlarına,  beslenme ve barınma olanaklarından çevre dizaynına kadar yeni akademik döneme yönelik yapılan çalışmalar tamamlandı.

Yeni bir akademik döneme hazır olduklarını ve öğrencileri heyecanla beklediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Yaz dönemi boyunca eğitim-öğretim, araştırma, kültürel ve sportif alanlara yönelik tüm hazırlıklarımızı titizlikle tamamladık. Huzur ve güven ikliminde dört dörtlük bir kampüs ortamında öğrencilerimizi tekrar ağırlamayı heyecanla bekliyoruz. Eğitim öğretimin ilk günü, üniversitemizin giriş noktalarında, öğrencilerimizi karşılayarak hoş geldin diyeceğiz. Onları bir İzmir klasiği olan boyoz, gevrek ve çay ikramında bulunacağız. İlk hafta, tüm akademik birimlerimizi ziyaret ederek düzenlenen oryantasyon programları kapsamında ‘Rektör-Öğrenci Buluşmaları’mız olacak. Öğrencilerimize üniversitemizin imkânları ile ilgili bilgiler verip onların önerilerini dinleyeceğiz. Uzun bir  döneminin ardından öğrencilerimizle tekrar buluşmanın sevincini doya doya yaşayacağımız bir şenlik ile taçlandıracağız.  Öğrencilerimizin yeni akademik yıla daha motive şekilde başlamaları adına düzenleyeceğimiz ‘Ege’ye Hoş Geldin Şenliği’ne ülkemizin sevilen sanatçılarını konuk edeceğiz. Ben de öğrencilerimizle bir araya gelerek onların şenlik coşkusuna ortak olmaya çalışacağım” dedi.

“90’a yakın öğrenci odaklı uygulama hayata geçti”

Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek mottosu ile belirlenen stratejik plan ve yol haritası doğrultusunda 90’a yakın öğrenci odaklı uygulamayı hayata geçirdiklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Üst yönetim olarak her zaman öğrencilerimizi yönetim anlayışımızın merkezine koyduk. Onların daha verimli bir üniversite hayatı geçirmeleri ve hatta mezuniyet sonrası iş hayatına daha rahat atılmaları adına pek çok yenilikçi ve örnek uygulamayı hizmete sunduk. Bu çalışmalarımızın neticesinde Üniversite Memnuniyet Araştırması sonuçlarına göre öğrenci memnuniyetinde A plus kategorisinde yer aldık. Bununla birlikte ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’ ödülünü alan ilk ve tek üniversiteyiz. Tam akreditasyona sahip bir araştırma üniversitesi olarak gençlerimiz en iyi şekilde yetiştirmeye maksimum gayret gösteriyoruz” dedi.

“Öğrencilerimiz, en önemli, paydaşlarımız”

Öğrencilerin yönetim süreçlerine aktif katılımını sağlamak amacıyla Öğrenci Senatosunu ve Öğrenci Dekanlığını kurduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrenci Danışmanlık Sistemi, Öncelikli Randevu Sistemi, Turkuaz Masa Çözüm Merkezi ve Canlı Destek Hattı, Mezun Kart Uygulaması, Uzaktan Eğitim Merkezinin güçlendirilmesi, Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğü ve Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezinin kurulması gibi pek çok ilki hizmete sunduk. Onlar, bizim en önemli paydaşlarımız. Onların her türlü problemine, sıkıntısına çözüm üretmek bizlerin en asli görevidir. Öğrenci odaklılıkta ödüllü bir üniversite olarak öğrencilerimizin geleceğini en iyi şekilde inşa etmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı, bilimin yüzyılı yapmak için daha çok çalışacağız. Ekosistemimizi tam dijital hale getirerek,  uluslararası  iş birliği ağımızı genişletmeyi sürdüreceğiz. Yeni akademik yılın üniversitemize,  ülkemize hayırlı olmasını diliyorum ” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x